top of page
  • Bada

Drž, píšu!

Zákulisí autorského čtení čtyř básníků naší generace.

 

Nervozita by se dala krájet. Všichni čtyři jsme rozklepaně popíjeli ze svých skleniček a slyšeli, jak se nám pomalu plní místnost posluchači. Bylo to právě v tento moment, kdy mi došlo, že jsme skutečně tento projekt dotáhli do konce a už zbývá jen vystoupit.


"Jen vystoupit"

Zase tak jednoduché to samozřejmě nebylo. Lidé čekali večer plný poezie a zábavy, který jsme jim slíbili a právě teď nastala chvíle, kdy jsme jim tato slova měli převést do praxe.


Jelikož už jsem se čtením a vystupováním měla nějakou (jednu) zkušenost, rozhodla jsem se jít první s kůží na trh. Tento nápad se jevil jako dobrý, dokud jsem neviděla, jak vypadá 70 lidí pohromadě. Není to zrovna málo. Ale co, už se stalo. Kopla jsem do sebe poslední kapky svého cideru a šla na věc.


Někdo z vody, já z nervozity

V rukou jsem držela pár sešitů, ve kterých byla zaznamenaná má prvotní (ne)moudra. Úplně dole se ukrývala kniha Na hraně, jakožto jediný výtvor, který ukrýval slova moudrá. V hlavě jsem ale měla prázdno. Jak to mám sakra celé uvést? Co se říká na začátku takových akcí? Na tyhle otázky však bylo pozdě, už jsem tam byla. 70 párů očí na mě koukalo a já musela začít. Je to zvláštní, jak i zdánlivě negativní emoce, jako je nervozita, dokáže být skvělým pohonným motorem, pokud ji správně využijeme. Někdo holt vaří z vody, já z nervozity. Jakmile jsem se uvelebila v našem čtenářském křesílku, bylo mi jasné, že to zvládnu. Jakmile jsem uslyšela z publika první smích a na závěr i potlesk, bylo mi jasné, že to zvládnou i mí básničtí kolegové.


Svět není černobílý a my nejsme bezchybní

Jsme básníci. Jsme lidé. Jsme nervózní až běda a vážíme si každého, kdo naše slova miluje natolik, že si i pořídí naši knihu. Nic není černobílé. Akce byla skvělá, ale měla pár much. Děláme to poprvé, nebude to dokonalé. Ale jsme jen lidé a nejsme bezchybní.


Jsme umělci.

Debilní spolek dříčů.

Tak díky, že jste s námi.

Zlom vaz

a Drž, píšu!Odkazy na knihy najdete zde:


Matěj (sbírka AKT)

Baďa (Na hraně)


Autorka fotek: @petra.char / @pofoceno


Recent Posts

See All

Photostory: Rozespalé oka mžiky

Hlasité vlakové oznámení mě vcelku rázně probralo z cestovatelského podřimování. Totální vyčerpání těla i mysli v prvních dvou minutách...

Comments


bottom of page